حق تقدم شگل ۱۴۰۰ | نحوه پرداخت و خرید حق تقدم شگل

حق تقدم سهام شگل

خبر حق تقدم شگل :‌ شرکت گلتاش نیز بنا بر تصمیم مجمع عمومی فوق العاده که در تاریخ ۱۳۹۹.۱۱.۲۸، افزایش سرمایه ای به انجام رسانده است (با شماره مجوز DPM-IPO-99A-196 مورخ ۱۳۹۹.۱۱.۰۵). سرمایه این شرکت پیش از افزایش، ۱,۰۰۰,۰۰۰ میلیون ریال بوده که این مبلغ پس از افزایش، به رقم ۲,۶۰۰,۰۰۰ میلیون ریال رسید (۹۰۰,۰۰۰ میلیون ریال از محل مطالبات و آورده نقدی، ۷۰۰,۰۰۰ میلیون ریال از محل سود انباشته).

طبق توضیحاتی که دادیم، به دلیل افزایش سرمایه ای که از محل مطالبات و آورده نقدی حاصل شده، تعدادی سهام به عنوان حق تقدم به سهامداران فعلی شرکت اضافه می‌شود. تعدادی دیگر نیز به دیگر سرمایه گذاران به فروش می رسد.

مهلت استفاده از این حق تقدم، از تاریخ ۱۳۹۹.۱۲.۰۹ تا تاریخ ۱۴۰۰.۰۲.۰۷ اعلام شده و شماره حساب زیر برای واریز مبلغ خرید سهام، تعیین شده است.

شماره حساب : ۵۰۵۶۸۰۶۰.۲۱  بانک ملت، شعبه ظفر

طریقه تبدیل حق تقدم شگل به سهم

مطابق با اطلاعیه حق تقدم شگل، سرمایه گذارانی که سهام این شرکت را نداشتند، از تاریخ ۱۳۹۹.۱۲.۰۹ تا تاریخ ۱۴۰۰.۰۲.۰۷ تعدادی از سهام که به سبب افزایش سرمایه اضافه شده را خریداری کنند.

به سهامداران فعلی شرکت نیز به تعداد سهامی که از قبل داشتند، سهام حق تقدم شگل تعلق می گیرد. تعداد سهامی که به آنها می رسد بستگی به درصد افزایش سرمایه شرکت دارد. مثلا اگر شما ۵۰۰ سهم داشته باشید و شرکت افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی بدهد، ۱۰۰ درصد تعداد سهام شما (یعنی ۵۰۰ سهم) به سبد شما اضافه خواهد شد. همچنین سهامداران فعلی دوباره می توانند با واریز مبلغ خرید، تعداد بیشتری از سهام حق تقدم را به سهام خود اضافه کنند.

اما برای دریافت این سهام، به ازای هر سهم باید ۱۰۰ تومان به حساب اعلام شده واریز کنید. برای مثال اگر شما قصد خرید ۲۰۰۰ حق تقدم را دارید، باید ۲۰۰,۰۰۰ تومان به آن شماره حساب واریز کنید. برای این قانون، تفاوتی میان خریداران جدید و سهامداران فعلی وجود ندارد.

سهامداران شگل که حق تقدم به آنها تعلق گرفته، می‌توانند تا پایان مهلت اعلام شده، سهام حق تقدم خود را به فروش برسانند. اما اگر سهامدار تا پایان مهلت، نه ۱۰۰ تومان مربوط به هر سهم را واریز کنند و نه سهام خود را بفروشند، خود شرکت سهام آنها را می فروشد و مبلغ آن را به حسابشان واریز می کند.

حق تقدم چیست؟

شرکت ها برای تأمین مالی خود اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند. افزایش سرمایه اهرمی است برای این که شرکت فعالیت های خودش را گسترش دهد و قدرت خود را حفظ یا تقویت کند. پس از انجام افزایش سرمایه، شرکت بایستی سهام جدیدی منتشر کند. این سهام جدید یا به فروش می رسند و یا به رایگان به سهامداران فعلی تعلّق می گیرند.

شرکت ها از سه راه مختلف افزایش سرمایه می‌دهند. تفاوت آنها در محل تأمین سرمایه  است. بر این اساس، چهار مدل افزایش سرمایه وجود دارد که هر کدام محل تأمین متفاوتی دارد:

 • از محل تجدد ارزیابی دارایی ها
 • به روش صرف سهام
 • از محل سود انباشته
 • از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران

وقتی شرکت نتواند از محل سود انباشته خود افزایش سرمایه دهد، آن را از محل آورده نقدی سهامداران تأمین می‌کند. به این معنا که تأمین منابع جدید نیازمند مشارکت سهامداران فعلی است. بنابراین شرکت حق خرید و دریافت سهام را در ابتدا به سهامداران فعلی می دهد تا به خاطر افزایش سرمایه، درصد سهامداری آنها کاهش پیدا نکند. طی این حرکت، شرکت اوراقی تحت عنوان حق تقدم سهام در اختیار سهامداران قرار می‌دهد. سهامداران بعد از دریافت این اوراق می توانند تصمیم بگیرند که یا مبلغ سهام جدید را بپردازند و مالک آن شوند، یا اقدام به فروش آن کنند. در صورتی که به هر دلیلی، سهامدار هیچ واکنشی به این حق تقدم نشان ندهد، شرکت آن را به فروش می رساند و مبلغ آن را به حساب سهامدار واریز می کند.

تعداد دیگری از سهام حق تقدم نیز به دیگر سرمایه گذارانی که سهامدار نبوده اند اما تمایل به خرید حق تقدم دارند، به فروش می رسد. اطلاعات لازم در مورد این فروش، طی اطلاعیه ای تحت عنوان “مهلت استفاده از حق تقدم” در سایت کدال بارگذاری می شود.

اکنون میخواهیم در حق تقدم شگل به معرفی شرکت گلتاش بپردازیم:

معرفی کامل شرکت گلتاش :

شرکت گلتاش (سهامی عام) در مردادماه ۱۳۶۱ به نام شرکت آرایشی و بهداشتی گلتاش (با مسئولیت محدود) به شماره ۳۶۰۱ در اداره ثبت شرکت‌های اصفهان به ثبت رسید و بر اساس مبایعه‌نامه فی‌مابین سهامداران قبلی شرکت و شرکت پاکسان (سهامی عام) در خرداد ماه ۱۳۷۴ خریداری و براسـاس مـصوبه مـجامع عمومی فـوق‌العاده مـورخ ۱۳۶۱/۰۷/۲۴ و ۱۳۷۸/۱۰/۲۰ ابتدا به “سهامی خاص” و سپس به “سهامی عام” تبدیل گردید. کارخانه دارای ۴۲٬۷۰۰ مترمربع مساحت که حدود ۲۱٬۲۰۰ مترمربع آن زیربنا (ساختمان اداری – سالن‌های تولید، انبار) است.

ظرفیت اسمی:

نام محصول ظرفیت تولید(تن)

 1. شامپو ۳۰,۳۰۰
 2. صابون ۱۲,۶۰۰
 3. مایع دستشویی ۸,۲۵۰
 4. خمیردندان ۴,۷۰۰
 5. محصولات آرایشی بهداشتی ۲۶۰
 6. محصولات صنعتی ۶,۸۸۰
 7. بطری های پت ۲,۲۵۵
 8. تیوب خمیردندان ۵۰۰

اطلاعات تماس شرکت گلتاش :

آدرس کارخانه: اصفهان – جاده اصفهان مبارکه – شهرک صنعتی مبارکه – فاز اول – خیابان ۷ شرکت گلتاش
آدرس دفتر: تهران – کیلو متر۸ بزرگراه فتح – شرکت بسته بندی ایران – ساختمان اداری – طبقه دوم
شماره تماس امور سهام: ۸۳۸۴۹۰۰۰
تلفن دفتر تهران: ۶۶۱۸۴۳۱۱-۰۲۱
شماره تلفن: ۵۲۳۷۳۰۸۶-۰۲۱
وب سایت: www.goltash.com

محصولات:

 • شامپو
 • مایع دستشویی
 • صابون
 • خمیردندان
 • کرم

جدول محصولات(منتهی به ۱۳۹۹/۹/۳۰)

نام محصولواحدمقدار تولیددرصد تولیدمقدار فروشمبلغ فروش(میلیون ریال)درصد مبلغ فروششامپوتن۳۰,۴۲۲۵۳.۱۲۳۱,۰۷۴.۳۳۳,۴۶۶,۰۳۲۴۳مایع دسشوییتن۱۱,۸۰۰۲۰.۶۰۱۱,۹۱۷.۵۶۱,۰۴۹,۵۰۹۱۳.۰۲صابونتن۱۱,۵۵۵۲۰.۱۷۱۱,۲۳۳.۰۳۲,۲۲۴,۸۰۴۲۷.۶۰خمیر دندانتن۳,۴۸۸۶.۰۹۳,۴۱۸.۲۱۱,۳۱۸,۹۳۰۱۶.۳۶کرمتن۳.۶۵۰.۰۰۶۰.۲۵۴۰۲۰.۰۰۵جمع۵۷,۲۶۹۱۰۰۵۷,۶۴۳۸,۰۵۹,۶۷۷۱۰۰

فعالیت های اصلی شرکت:

 • تهیه و تولید انواع محصولات شوینده، پاک‌کننده بهداشتی، آرایشی و مواد صنعتی مرتبط
 • انجام کلیه امور خدمات بازرگانی و انجام امور صادرات و واردات کالاهای موضوع شرکت
 • سرمایه‌گذاری در سایر شرکت‌ها و ایجاد شرکت‌های جدید
 • انجام امور مربوط به تأمین مالی در چارچوب قوانین و مقررات مربوط و در جهت منافع شرکت
 • انجام خدمات فنی و آزمایشگاهی است

جایگاه شرکت گلتاش (شگل ) در صنعت:

شرکت گلتاش در بین شرکت‌های فعال این صنعت باحجم فروشی معادل مبلغ ۵,۶۶۶ میلیارد ریال در گروه‌های محصولی شامپو در رده ۴، خمیر دندان در رده اول، مایع دستشویی در رده چهارم و صابون در رده اول قرار دارد. رتبه صابون مربوط به دو شرکت پاکسان و گلتاش می‌باشد که ۲۵ درصد در گلتاش تولید می‌گردد.

جدول جایگاه شرکت گلتاش (شگل )در صنعت سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۹/۳۰

نوع محصولکل بازار داخلیسهم شرکت از بازار داخلیصادراتتنتندرصدتنشامپو۱۴۸,۰۰۰۲۸,۴۰۹۱۹.۲۹۵۴صابون۶۳,۵۰۰۹,۸۴۳۱۵.۵۷۲خمیر دندان۱۴,۷۵۰۳,۵۲۰۲۳.۹۹۵مایع دسشویی۹۱,۲۳۲۷,۷۹۴۸.۵۷

سرمایه شرکت گلتاش ( شگل ) :

در ادامه حق تقدم شگل به سرمایه این شرکت میپردازیم‌:‌ سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ سی میلیون ریال بوده که طی چند مرحله افزایش سرمایه به مبلع ۱٬۰۰۰ میلیارد ریال (شامل ۱٬۰۰۰ میلیون سهم، به ارزش اسمی هر سهم هزار ریال) در پایان سال مالی منتهی به ۱۳۹۹/۹/۳۰ افزایش یافته است.

جدول افزایش سرمایه

تاریخ افزایش سرمایهدرصد افزایش سرمایهسرمایه جدید(میلیون‌ریال)محل افزایش سرمایه۱۳۷۳/۰۲/۲۰—۶,۰۰۰نقدی و مطالبات حال شده۱۳۷۹/۱۲/۰۱۲۰۰۱۸,۰۰۰نقدی و مطالبات حال شده۱۳۸۲/۰۴/۰۸۱۵۰۴۵,۰۰۰نقدی و مطالبات حال شده۱۳۹۲/۰۲/۱۵۱۰۰۹۰,۰۰۰اندوخته توسعه و تکمیل۱۳۹۳/۰۶/۱۳۱۲۲۲۰۰,۰۰۰نقدی و مطالبات حال شده۱۳۹۶/۰۷/۰۵۱۵۰۵۰۰,۰۰۰اندوخته توسعه و تکمیل و سود انباشته۱۳۹۷/۱۲/۰۹۱۰۰۱,۰۰۰,۰۰۰سود انباشته

جدول وضعیت معاملات و قیمت سهام

سال مالی منتهی بهتعداد سهام معامله شدهارزش سهام معامله شده(میلیون‌ریال)ارزش بازار(میلیون‌ریال)قیمت سهم(ریال)سرمایه (میلیون‌ریال)۱۳۹۵/۰۹/۳۰۳۲,۰۵۳,۱۱۴۴۱۱,۵۱۶۲,۷۹۸,۰۰۰۱۳,۹۹۰۲۰۰,۰۰۰۱۳۹۶/۰۹/۳۰۴۰,۵۶۷,۴۵۵۲۷۳,۳۷۰۲,۲۵۰,۰۰۰۴,۵۰۰۵۰۰,۰۰۰۱۳۹۷/۰۹/۳۰۱۶۳,۹۶۰,۹۳۱۱,۰۸۲,۹۸۲۴,۷۸۱,۰۰۰۹,۵۶۲۵۰۰,۰۰۰۱۳۹۸/۰۹/۳۰ ۷۹۸,۰۴۰,۳۲۱۱۰,۸۴۲,۰۳۳۱۸,۹۵۰,۰۰۰۱۸,۹۵۰۱,۰۰۰,۰۰۰۱۳۹۹/۹/۳۰۹۷۷٬۵۸۸٬۲۹۱۲۹٬۴۷۶٬۷۷۸۳۰٬۰۲۰٬۰۰۰۳۰٬۰۲۰۱٬۰۰۰٬۰۰۰

بیان چشم انداز:

بررسی چشم انداز شرکت گلتاش که بسیار میتواند در خرید حق تقدم شگل تاثیر داشته باشد.

 • خرید زمین مجاور و گسترش مساحت کارخانه (۴۰,۰۰۰ میلیون‌ریال)
 • خرید میکسر خمیردندان و بتاتین و تکمیل واحد بتائین (۲۵,۰۰۰ میلیون‌ریال)
 • خرید دستگاه بادی تولید بطری ۲۲۰ گرمی و قالب‌های تزریق باد کن (۷۲,۰۰۰ میلیون‌ریال)
 • خرید دستگاه و قالب کپ و شولدر خمیردندان ‌ (۳۱,۶۰۰ میلیون‌ریال)
 • بهسازی سالن‌های تولید و خرید تجهیزات خط تولید (۵۰,۰۰۰ میلیون‌ریال)
 • خرید دستگاه تولید خمیردندان (۸۰,۰۰۰ میلیون‌ریال)
 • ساختمان و بهسازی ساختمان (۲۵,۰۰۰ میلیون‌ریال)
 • تجهیز دستگاه HPLC
 • تجهیزات واحد تحقیق و توسعه (۳,۶۵۰ میلیون‌ریال)
 • خرید دستگاه پرکن‌کرم و میکسر (۲۰,۷۵۰ میلیون‌ریال)
 • خرید لیفتراک (۳,۵۰۰ میلیون‌ریال)
 • پروژه vid بخش it (4,000 میلیون‌ریال)

هیئت مدیره (جلسه هیئت مدیره مورخ ۱۳۹۹/۰۷/۰۲)

نام عضو حقیقی یا حقوقی هیئت مدیرهنام نماینده عضو حقوقیسمتموظف/غیر موظفمدرک تحصیلیشرکت مدیریت صنعت شوینده توسعه صنایع بهشهرسید روح الله حسینی کیاعضو هیئت مدیرهغیر موظفکارشناسی ارشد (مهندسی صنایع )شرکت صنایع بهداشتی سایناسروش نامدارپورعضو هیئت مدیرهموظفکارشناس ارشد حسابداریشرکت مروارید هامونآرش جابرانصاریعضو هیئت مدیرهغیر موظفکارشناس ارشد مهندسی موادشرکت مدیریت یاران توسعه بهشهریزدان کرمینایب رئیس هیئت مدیرهموظفکارشناس ارشد مدیریت صنعتیشرکت خدمات بیمه پوشش توسعه بهشهربهزاد یعقوبیرئیس هیئت مدیرهغیر موظفکارشناس مدیریت بازرگانی

اهم پروژه‌های اجرا شده:

 • ساخت سوله جدید در فضای بدون استفاده کارخانه شماره یک و دو گلتاش و اضافه نمودن ۴۴۰ مترمربع مساحت انبارها
 • ساخت و نصب دستگاه UV توسط واحد فنی و عدم نیاز به خرید خارجی
 • ساخت تعدادی از قطعات و تجهیزات موردنیاز و عدم نیاز به واردات و خرید خارجی
 • ساخت اتاق کنترل استیل در سالن ساخت شامپو برای پرسنل واحد
 • اجرای سیستم اتوماسیون کنترل سطح سیلکوتی صابون خطوط ایتالیا و چین
 • اصلاح مخزن زیر سانتریفیوژ واحد گلسیرین
 • طراحی و خرید تجهیزات تولید صابون گلیوتگی
 • طراحی و ساخت قالب جار گرم